Jest zatrudniony w Politechnice Lubelskiej od 1998 roku. Aktualnie pełni funkcję prorektora ds. nauki (od 2020), Przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport (od 2019), Redaktora Naczelnego czasopisma Budownictwo i Architektura (od 2012), Kierownika Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych i Geoinżynierii (od 2018). Profesor jest aktywnym członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki (od 2021), Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Sekcja Inżynierii Materiałów Budowlanych (od 2020), Rady Naukowej Instytutu Ochrony Środowiska PAN w Zabrzu (od 2019), Rady Naukowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie (od 2023), Zarządu Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego (od 2015).
Profesor specjalizuje się w badaniach minerałów z grupy zeolitów, wykorzystywanych do modyfikacji zapraw cementowych, tynków renowacyjnych, betonów i mieszanek mineralno-asfaltowych. Równie istotnym kierunkiem zastosowania wytwarzanych materiałów jest obszar inżynierii środowiska, w ramach której projektuje nowego typu sorbenty mineralne oraz połączenia hybrydowe (bakteria-zeolit) wykorzystywane do usuwania między innymi: substancji ropopochodnych, farmaceutyków i radionuklidów.
W obszarze działalności naukowej prof. Wojciech Franus jest autorem lub współautorem 120 publikacji naukowych z listy Journal Citation Reports. Zgodnie z danymi zawartymi w bazie Scopus jego prace były cytowane ponad 3900 razy, indeks H = 37, sumaryczny IF = 375,441. Osiągnięcia naukowe Profesora zostały dostrzeżone przez Uniwersytet Stanforda, który we współpracy z wydawnictwem Elsevier umieścił w 4 ostatnich edycjach Wojciecha Franusa na liście najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych naukowców na świecie (The World’s Top 2% Scientists). Bardzo istotnym osiągnięciem w dorobku Kandydata jest Jego działalność w obszarze wynalazczości. Jest współtwórcą 24 patentów, które uzyskały ochronę UPRP, a 14 z nich zostało wdrożone do praktyki gospodarczej przedsiębiorstw na terenie całej Polski. Za tą działalność otrzymał oznakę honorową „Zasłużony dla Wynalazczości” (2020) i Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej (2022). Ważnym elementem dorobku zawodowego profesora jest umiejętność pozyskiwania środków zewnętrznych na badania naukowe i wdrożeniowe. Prof. Wojciech Franus był kierownikiem 21 projektów badawczych dotyczących przede wszystkim zagospodarowania odpadów z energetyki (popiołów lotnych) i wykorzystania produktów ich transformacji w inżynierii lądowej, inżynierii środowiska i rolnictwie.